Vysoko a hlboko, dve slová, ktoré sú vzájomnými opozitami, no pri tom spolu súvisia a dokážu sa vzájomne dopĺňať. Poradie by sa síce hodilo opačné, a teda najprv by ste sa mali dostať dostatočne hlboko, aby ste sa mohli cítiť dostatočne „high“, teda vysoko.
Ale čo je to dostatočne hlboko?! Nuž, záleží od situácie. Keď stúpiš na klinec, stačí aj pol centimetra a vidíš všetkých svätých, resp. ich minimálne nahlas spomínaš. Presne tých istých svätých, ktorých vzývaš keď sa Ťa pri Tvojom životnom mileneckom výkone spýta partnerka, či si už dnu. V tom momente pochopíš, že malý gašparko nepoteší ani hlboko, ani vysoko a je úplne jedno aký je šikovný.
Hĺbku a výšku (prosím nemýliť si s dĺžkou) budeme skúmať aj počas stredajších tréningov. Začneme výškou Vašich výskokov na box, ktorú otestujeme po dlhšej dobe, a ktorá Vám napovie ako sú na tom s dynamikou Vaše nohy. Výška bude podstatná aj pri striktných zhyboch, pri ktorých musíte dostať bradu dostatočne vysoko nad hrazdu.
No a hĺbka sa dostane na rad pri striktných dipoch, kde nebude stačiť len húpanie sa na kruhoch, ale jednoducho budete musieť dostať ramená pod úroveň lakťov, a udržať sa pri tom na spomínaných kruhoch.
[wod]1) Max Height Box Jump
2) EMOM 16:
Odd: 3-5 Strict Pull Ups (weighted)
Even: 3-5 Strict Ring Dips (weighted)[/wod]
Box jumpy sú skvelým cvikom k zlepšeniu dynamiky a výbušnosti Vašich nôh, ktorá je extrémne dôležitá aj pri vzpieraní, čo si uvedomujú aj kórejskí vzpierači a takto sa výskokmi vedia zabaviť: