Mobilita je jednou z najdôležitejších súčastí CrossFitu.
Zopakujme si to ešte raz, nech sa vám to poriadne vryje do pamäti. Mobilita je jednou z najdôležitejších súčastí CrossFitu. Teraz nehovoríme o tých desiatich minútach strečingu a naťahovania sa pred alebo po tréningu, rozprávame o hľadaní problémových častí, a tréningu na ich postupné odstraňovanie. Jasné, určite si teraz vravíš a čo takto sila, vytrvalosť, gymnastika a všetky tie ostatné súčasti. Tie všetky sú naozaj dôležité, no mobilita je kľúčom ku všetkému.
Vo svojej podstate je CrossFit najmä o funkčných pohyboch, o tom, byť pripravený na všetko. Avšak bez základnej flexibility nevieme robiť správne ani tie najelementárnejšie pohyby. Nie je všetko len o sile, dôležitejšia je sila v správnej pozícii. Nie je všetko len o vytrvalosti, ale o tom aby naše pohyby boli tak efektívne, ako to je len možné.
Dôvod, prečo je podľa nás mobilita tak dôležitá sú skúsenosti. Najčastejším limitujúcim faktorom, ktorý drží mnoho ľudí neustále niekoľko krokov vzad, je práve flexibilita. Taktiež je výbornou prevenciou pred zraneniami. Veľa začiatočníkov príde k nám do boxu s myšlienkou, že ich sila bude postačujúca, a že si činku budú pohadzovať hore dole. Veľmi rýchlo sa však presvedčia, že väčšina funkčných pohybov vyžaduje silu v rôznych aktívnych pozíciách, nie sú to tie isté statické polohy aké vídavame vo fitness centrách. Už samotný „thruster“ s prázdnou činkou je extrémne náročný, pokiaľ nemáte dobrý rozsah v drepe, nemáte dostatočnú mobilitu na „front rack“ a zlú pozíciu rúk nad hlavou. Verte nám, nie ste prví ani poslední.
Väčšina z nás už čo to za život odcvičila, niektorí sú úplní nováčikovia, no jednu vec majú všetci spoločnú. To prekvapenie keď vás niekto postavil prvýkrát oproti stene a dal vám spraviť obyčajný drep, a ten pocit akoby ste na ramenách mali v tom momente naložených minimálne dvesto kíl. Vtedy si väčšina uvedomí, aká relatívna je ich údajná „normálna“, „v pohode“, alebo „dostatočná“ flexibilita a ako veľmi je zanedbaná.
Väčšina ľudí má prácu, ktorá ich núti veľkú časť dňa presedieť na stoličke pred počítačom. Ich boky, stred tela, nohy a vlastne všetko sa často veľmi stiahne a to ovplyvní ich mobilitu. Napríklad keď sú vaše ramená stuhnuté, bude pre vás veľmi obtiažne spraviť hocičo v pozícii „overhead“ bez toho aby ste sa ohli v chrbte a vypučili hrudník. Zo stoličky napríklad zvyknú tuhnúť bedrá, to má za následok veľké ťažkosti so správnou hĺbkou drepu. Práve tieto veci sú však často predzvesťou zranení, ktorým sa rozhodne dá predchádzať.
Je prirodzené, že sa športovci snažia, aj napriek nedostatočnému rozsahu ich pohyblivosti, pohyby spraviť, a ich telo sa nakoniec nejako prispôsobí ich zníženej mobilite. Prispôsobí sa tak, že ju vykompenzuje ohnutím inej časti. Tak sa jednoducho ohnete v hrudníku (áno to je to keď vám povieme stiahni brucho a zatiahni hrudník smerom dole) radšej ako by ste zostali po tréningu pracovať na mobilite ramena. Chytíte činku v „squat cleane“ mierne vpredu, pretože nemáte mobilitu zostať s váhou na pätách a podobne.
Čím lepšiu budete mať mobilitu, tým ľahší pre vás pohyb bude. Potom sa môžete sústrediť na nárast sily, zlepšovanie „skillu“. Budete totiž v omnoho lepšej štartovacej pozícii. Je normálne, že každý chce vidieť päťkilový nárast v čelnom drepe, o sekundy lepší čas na „Fran“ a podobne. Bez potrebnej mobility skôr či neskôr narazíte na stenu. Zlepšenie prichádzať nebude. Ak budete pokračovať v dvíhaní ťažkých váh (vravíme o akejkoľvek váhe, ktorá je pre vás ťažká), telo sa s tým v určitom momente nebude vedieť vyrovnať, a prídu možné zranenia.
Radi ti pomôžeme a ohodnotíme, kde je u teba problém a navrhneme riešenie. Zopár cvikov, ktoré budeš pravidelne cvičiť napríklad aj doma a uvidíš aký rýchly pokrok je možný. Garantujeme ti, že so zlepšenou mobilitou Ti pribudne toľko PR-iek ako nikdy predtým.
Ak sa chceš priučiť viac, pripomíname, že pre všetkých členov CrossFit Proton je pripravený v sobotu 8.11 mobility workshop s odborníkom. Odporúčame prísť a priučiť sa niečo od odborníkov. Čaká ťa „foam roller“, „lacross“ loptičky, „elastic bandy“ a všéééétko možné.