V CrossFit Proton vrelo odporúčame a priateľsky žiadame každého člena aby si písal svoj tréningový denník. Táto požiadavka väčšinu absolventov CF Basics kurzu zaskočí: „Ešte som poriadne ani nezačal cvičiť a hneď odo mňa niečo chcú.“
Zo začiatku sme členom odporúčali rôzne mobilné tréningové aplikácie. Predsa len, doba pokročila a bloky a notesy sú už tak trochu out. Niekoľko členov si začalo poctivo zapisovať svoje WODy. No povedzme si to narovinu, niekoľko členov stále nie sú všetci. Preto to chcelo „drastickejšie“ riešenie.
Tréningový denník sme implementovali priamo do rezervačného systému. A tak každý náš člen, má chtiac či nechtiac, tréningový denník založený. Aktuálny WOD tam má vždy predvolený, nové PRko si zapíše za 5 sekúnd a všetko potrebné má hneď po ruke. Možno sa vám to na prvý pohľad nepozdáva, ale keďže sme väčšinu bežných výhovoriek typu „nemám na to čas“, „nemám kam“ odstránili, takmer všetci si ten denník začali písať. Také mierne vydieranie a otázky typu „Prečo si si Miro nepozrel akú máš maximálku?“ u nás sem tam zažije každý. Preto je jednoduchšie si tam ten údaj jednoducho napísať :)
Prečo je to vlastne také dôležité?
Učenie sa, porozumenie sebe samému
Keďže CrossFit používa veľa rôznych skratiek a jedinečných názvov, práve denné zapisovanie ti uľahčí ich zapamätanie. Zopakuješ si terminológiu, vrátiš sa k váham, s ktorými si cvičil. Často prídeš na to, čo si mohol v danom workoute urobiť lepšie, alebo ako si si mal opakovania lepšie rozdeliť.
Lepšie nastavenie škálovania, jasné ciele
To, že správne škálovanie je základ tvojho progresu sme už písali v samostatnom článku. Je ťažké pamätať si akú váhu kettlebelu si použil v konkrétnom workoute. Kto si má pamätať svoje 20reps max Back Squat? Alebo maximum na weighted Pull Up? A čo takto maximálny set unbroken dvojšvihov? Všetky tieto dáta sú dôležité pre atléta ale aj pre trénera aby vedel lepšie nastaviť tvoj tréning.
Keď bude na pláne nájsť nové maximum na 5 opakovaní overhead squatu, budeš presne vedieť aké číslo chceš pokoriť.
Najlepšie nakoniec – sledovanie svojho progresu
Tréningový denník je fajn keď máš dobrý deň, každý si predsa rád zapíše svoje PR. No naopak, keď je všetko zlé a máš pocit, že ti nič nejde, stačí si ho otvoriť, a veľmi rýchlo ťa vyvedie z omylu. Ľudia v takýchto chvíľach rýchlo zabúdajú na ich zlepšený čas na Fran z pred dvoch týždňov.
Pre tých, čo už CrossFitujú dlhšiu dobu je zase vždy zábavné a povzbudivé, pozrieť si ako začínali. A aký veľký progres už majú za sebou.
Tréningový denník však nekončí len pri CrossFite. Je dobré si zapisovať všetky svoje výsledky, je jedno aký šport ťa baví. Napríklad si môžeš zapísať svoje časy na beh, odbehnuté kilometre, koľko si odbicykloval v rámci svojej aktívnej regenerácie.
Tréningový denník je účinný a hodnotný nástroj, bezohľadu na to, čo konkrétne trénuješ. Pomôže ti pamätať si detaily tréningu a zrýchliť tvoj progres.
Tina