To, že sa CrossFit šíri rýchlosťou svetla je jasné a podľa mňa aj samozrejmé. Mnoho ľudi si získa hneď pri prvom wode, keď lapajú po dychu a snažia sa prísť na to, čo sa im práve stalo. Stal sa im CrossFit.
Iných chytí až po chvíli, keď sa presvedčia, že jeho súčasťou je naozaj všetko a ide v prvom rade o zdravie. Áno to je pravý CrossFit. No a potom sú tu tí, ktorých upúta ich prvý „výsledok“ alebo jasné zlepšenie. Presne v tom je CrossFit totiž naj.
Všetci títo ľudia sú však už poznačení do konca života. Čím? Tým, že chcú byť FIT, pretože vedia, že na to majú. A tak sa teda na CrossFite stretáva skupina podobne zmýšľajúcich ľudí, ktorí sa navzájom motivujú k dosiahnutiu lepších výsledkov. Patrik chce predbehnúť Rasťa, Rasťo chce mať zase takú techniku zhybov ako Patrik. Janka by rada konečne spravila kľuk. No Adriana zase obdivuje jej drep a tak ďalej a tak ďalej. Všetci sa postupne zlepšujú. V niečom to ide rýchlo, v niečom pomalšie. No ak niečomu venuješ čas, zlepšíš sa.
A práve tu vzniká často problém. Všetci by chceli všetko vedieť, najlepšie hneď teraz, ALE:
- ALE dnes sú vo workoute zhyby tak sa nebudem teraz unavovať
- Chcem mať krajší snatch, ALE nebudem sa tu nudiť s prázdnou činkou, veď tá 50tka ešte celkom ide a je to väčšia sranda
- Double Unders sú moja veľká slabina, ALE nebudem tu teraz šaškovať. Veď možno budú v rozcvičke tak tam ich pocvičím
- Ten Muscle Up je tak cool! ALE minulý týždeň som ho skúšal a nešlo to
- Drep mám blbý lebo nemám mobilitu, ale teraz kecám s Jurom tak nabudúce sa trošku ponaťahujem
Som si istá, že všetci z nás si nejakú podobnú výhovorku v hlave už dali ;)
Len málo ľudí je ochotných podriadiť svoj čas svojmu cieľu a začať TRÉNOVAŤ. Tréning je zábava, to hej. Ale na to aby sme si zaslúžili tú cool časť, musíme stráviť hodiny a hodiny nácvikom.
Camille LeBlanc-Bazinet tu dosť presne vysvetľuje, čo je jej tajomstvo úspechu
Odporúčame pozrieť si celý tento dokument, je tam veľa myšlienok a postrehov od tých, čo to robia nejaký ten piatok a vedia o čom hovoria.
Vezmime si napríklad snatch. Na 50-60 kilový snatch sa vie dostať veľa ľudí relatívne rýchlo a ľahko (podľa tvojej BW sa toto číslo môže líšiť). No potom príde ten bod. Váha, na ktorej si zaseknutý a prírastky idú čoraz pomalšie. Práve tu vstupuje na pľac technika. Stále sa snažíš trhnúť viac ale vkuse sa zasekneš na plus mínus tom istom čísle. A takto to bude pokračovať donekonečna.
U nás v CrossFit Proton máme pravideľne naprogramované dni, kde sa časť tréningu venuje len technike, váha zostáva striktne nízka. Práve tie dni mám najradšej, pretože práve tie dni sú odrazovým mostíkom pre pokrok. Viem však, že tieto dni nie sú až tak populárne :D Pri tréningu techniky je dôležité cudzie oko, ale aj počet pokusov. Každé jedno malé zlepšenie je treba zopakovať správne ešte miliónkrát tak, aby sa stalo súčasťou svalovej pamäte.
Vždy sa však nájde niekto, kto ma prekvapí vetou: „Nejde mi to preto lebo tá váha je nízka. S ťažšou činkou to robím inak.“ NIE! Nerobíš to inak, robíš to s ťažšou váhou rovnako.
A práve tu sa dostávame k pointe. Nie je dôležité či je niekto momentálne silný alebo slabý, flexibilný alebo stuhnutý. Ide o to aký máš prístup k svojmu tréningu a či s tým chceš niečo robiť. Respektíve nie či chceš, ale či budeš. A nie, nie tento týždeň. Nie, nie tento mesiac. Ide o dlhodobú snahu niečo zmeniť. A keď to zmeníš pravdepodobne sa objaví ďalšia vec, ktorú budeš chcieť zlepšiť a takto to pôjde donekonečna. Fitness je totiž neustály process.
Veľa z vás sa chce naučiť stojku, muscle up, toes to bary a pod. Všetko sú to však veci, ktoré chcú každodenný tréning. Keď si niekto pýta radu: „Neviem, niečo pri tých kipping TTB robím zle, pozri mi to.“ Áno, robíš niečo zle. Snažíš sa krátko. Často krát nejde ani o skill samotný, ale o silu. Zbytočne ti desaťkrát poviem, že nohy musia ísť rovnako rýchlo hore aj dole, keď ešte svaly tú rýchlosť jednoducho nemajú. Každým jedným pokusom a všetkými progressions sa tvoje telo adaptuje na daný pohyb. Netreba ani aby si sa na hrazde hmýril ako červík dva mesiace, ak napríklad nevieš udržať ani základnú polohu hollow hold. Malé svaly treba spevňovať a posilňovať, až zrazu túto špecifickú silu nadobudneš a pohyb ti ide.
Je jasné, že CrossFitový program nemôže zahŕňať každý jeden pohyb každý deň. A práve preto je na každom jedincovi zvlášť, kedy sa daný pohyb naučí. Stačí sa proste naštvať, pred každým tréningom si rezervovať 10 minút, ktoré budeš venovať jednej veci. Či už to má byť hollow hold, flexibilita ramien, alebo snatch s drevenou palicou. Práve tam je rozdiel medzi priemerným a dobrým CrossFiterom, priemeným a úspešným človekom. Ten úspešnejší je totiž ochotný stráviť hodinu tým, že bude zakopávať na švihadle. Pretože vie, že nakoniec príde čas keď zakopávať prestane.
Celý tento článok by sme ešte zakončili výrokom.
Tí čo vravia , že nemôžu aj tí, čo vravia, že môžu majú väčšinou pravdu.
Tina