Zavri oči a skús sa preniesť do svojich detských čias. Do doby, v ktorej bol život hrou a nekonečnou zábavou. Nepoznal/a si takmer žiadne povinnosti a teda nemal/a ani takmer žiadne starosti, a už vôbec žiadny stres. Do čias, kedy si nepotreboval/a za odmenu dostať finančnú hotovosť, ale bohato Ti stačilo, a na duši Ťa zahrialo, aj maminkine, resp. oteckove pohladenie. Obe mali svoje čaro, to od maminky bolo nežné, hebké a voňavé, to oteckove bolo oveľa drsnejšie, priam surové, skoby Ťa hladil strúhadlom na syr. Obe však dokázali zahriať na duši, obe boli z lásky, aj keď každé bolo iné.
Poďme ale naspäť do reality, v ktorej v pohladení od maminky alebo ocka už nie je takmer žiadny rozdiel. Žijeme totiž v dobe, kde 90% oteckov nemusí pracovať manuálne a na obživu rodiny zarábajú skôr hlavou ako rukami. Mozole majú len z práce s klávesnicou, a aj to len na končekoch prstov a iba na chvíľu, pretože si raz za týždeň zájdu na manikúru. Preto niet divu, že pri akejkoľvek inej manuálnej činnosti ich dlane zažívajú doslova stredovek a k ich poškodeniu prichádza takmer okamžite. Maminky sú na tom úplne rovnako.
Medzi tieto činnosti rozhodne patrí aj crossfitový tréning, pri ktorom dlane dostávajú zabrať, keďže v nich buď držíš činku, kettlebell, alebo seba na hrazde. A práve hrazda je pre začínajúcich crossfiterov doslova ich kryptonitom. Najmä teda keď sa na nej snažia visieť, alebo s postupom času na nej spraviť aj nejaký ten gymnastický prvok. Slabý úchop, pár kíl nadváhy, nestabilné dlane rotujúce okolo hrazdy, nedostatočná starostlivosť o ruky, to sú všetko faktory, ktoré prispievajú k tvorbe mozolov a ich následnému trhaniu raketovou rýchlosťou. Slabšie povahy vopred upozorňujem, že na mozole ešte nikto nikdy nezomrel, a Ty pravdepodobne nebudeš prvý/á. No ich liečba môže nejaký ten čas potrvať a na pohľad to tiež nevyzerá najlepšie, pokiaľ z toho nespravíš srdcervúci instagramový príspevok. Čo s tým?!
Máš len jednu z ciest, a tou je prevencia. Jej základom je sila Tvojho úchopu. Je síce pravdou, že bez nej sa na hrazde neudržíš a teda si nemáš ako spôsobiť mozole, no život so zhybmi, „toes to barmi“ a „muscle upmi“ je na nezaplatenie, a Ty pri nich preto nechceš sedieť v kúte. Okrem toho je práve nedostatočný úchop tým najčastejším dôvodom vzniku mozolov, pretože sa snažíš na hrazde udržať za každú cenu, rotuješ okolo nej dlaňami a vytváraš na ne väčší tlak ako keď sa držíš pevne bez zbytočných pohybov.
A čo môžeš spraviť preto aby si mal/a silný a odolný úchop?! Možností je niekoľko, no tou najjednoduchšou je zaradenie „farmers carry“ do Tvojho tréningového procesu, na začiatok stačí raz do týždňa, potom môžeš pokojne pridať, použiť môžeš kettlebelly, jednoručné činky, ale aj obyčajné kotúče na činku. Ak Ťa náhodou začne nudiť, možeš ju prestriedať s mŕtvymi ťahmi, pri ktorých vždy činku podržíš niekoľko sekúnd po tom ako sa s ňou vystrieš. Keď tieto cviky skombinuješ so ski ergom, alebo veslom, Tvoj úchop bude ako z ocele, len si potom dávaj pozor pri každodenných iných činnostiach, aby si si náhodou neublížil/a.
Tou najideálnejšou činnosťou k posilneniu úchopu je samozrejme samotný vis na hrazde, ktorým tiež ulahodíš svojmu chrbtu a vitalite Tvojich ramien. Je totiž vedecky dokázané, že 90 sekúnd visu na hrazde denne, výrazne znižuje riziko zranenia ramien. Udržíš sa na hrazde ledva 10 sekúnd?! Na a čo? Nikto nepovedal, že tých 90s musíš odvisieť naraz. Pokojne si to rozdeľ na zvládnuteľné intervaly a snaž sa ich každý týždeň predlžovať aspoň o pár sekúnd, lebo sekundy našťastie nie sú centimetre.
A ako ochrániť svoje dlane ak už máš s hrazdou dôvernejší vzťah a zvládneš na nej viac ako len visieť?! Rozhodne s ňou nejednaj v rukavičkách, tie Ti vo finále môžu dlane poškodiť viac ako keď cvicíš na hrazde úplne bez…nich. Ideálnou voľbou sú tzv. gymnastické gripy, ktoré najdokonalejšie ochránia hrazdou najviac namáhané časti dlaní. Na trhu je ich v súčasnej dobe neurékom v rôznych veľkostiach, z rôznych materiálov, strihov a farieb. Nie všetky však musia sedieť práve na Tvoje dlane a tak na začiatok siahni po lacnejšej verzii, aby si zistil/a či v nich vôbec budeš schopný/á na hrazde niečo urobiť. Rozhodne ich však netreba po prvom „rande“ hádzať do koša, pretože aj v tomto prípade platí, že trpezlivosť „ruže“ prináša. Ešte upozornenie na záver, to, že si objednáš gripy, ktoré nesú meno Tvojho obľúbeného Games atléta/tky, neznamená, že v nich dokážeš rovnaké veci ako on/ona. #egoKills
Pri väčšom tréningovom objeme sa však mozolom nevyhneš aj napriek tomu, že budeš používať gripy, len ich vďaka nim oddiališ. A keďže všetci vieme, že odďaľovanie nie je tak úplne „safe“, dôležitá je aj každodenná starostlivosť o ruky. Nie, magnézium, ktoré si dávaš na ruky na kilá, k tomu nijakým spôsobom nepomáha. Keď však budeš pravidelne odstraňovať zhrubnutú kožu a ruky si pravidelne krémovať, mazole majú takmer nulovú šancu a Ty môžeš na hrazde doslova lietať.
No a čo robiť v prípade, že Ťa počas toho rozletu predsa len pribrzdí nejaký ten skrytý mozol, ktorý sa Ti ako naschvál roztrhne pred Tvojim posledným bar muscle upom vo workoute a Tebe namiesto troch opakovaní ostanú len oči pre plač a krvavé dlane?!
V prvom rade nerob paniku, choď si umyť ruky, následne ranu vydenzifikuj a ak je to možné, kľudne ranu prelep aby si zabránil/a infekcii. Potom očisti všetky plochy, ktoré si svojou krvou pokropil/a, alebo popros niekoho aby to spravil za Teba. Doma odstrihni prebytočnú roztrhnutú kožu, slabšie povahy poprosia maminku, alebo ocka, silnejšie povahy môžu rezať. Ranu následne lieč krémom, alebo masťou na to určenou, za všetky spomeniem aspoň UniGel, alebo Ialugen. Obe sú voľne predajné v lekárni, pred použitím sa poraď so svojím lekárnikom, keďže na modrom koníkovi sa síce o ranách diskutuje, ale asi nie o tých na dlaniach.
Že kedy sa môžeš po tejto „krvavej“ skúsenosti opäť zapojiť do tréningového procesu?! V podstatne okamžite po tom ako sa pochváliš svojimi krvavými dlaňami na instagrame. Len si ranu poriadne prelep, ego nechaj doma, zatni zuby a škáluj, hlavne neseď doma a neľutuj sa.
Pretože na mozole naozaj ešte nikto nikdy nezomrel…
Skoro o desať rokov staršiu a už 10000 krát prečítanú, zato však menej zaujímavú verziu tohto článku si môžeš prečítať tu.
Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?
A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?