Je streda 13. marca a pred piatimi dňami sme si pripomenuli povstanie 40 tisícok newyorských krajčírok, ktoré v roku 1908 bojovali za zrušenie povinného desať hodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Aby vďaka tomu mohli ženy moderné, každý rok 8. marca dostať ako prejav úcty a lásky od mužov moderných, kvet, kvetináč, čokoládu dezertného typu, alebo fľašu moku hroznového. Nie, toto nie je Dejepis inak, nevolám sa Sandra, s ktorou je inak občas sranda, len sa snažím dať aspoň ako taký background téme dnešnej epizódy podcastu Fit či Nebyť. Venovaná bude práve ženám a pokúsim sa zatiaľ sám, kým si trúfnem na podcast s hosťom, ešte raz vrátiť a podrobnejšie vyvrátiť mýtus, že CrossFit nie je pre ženy. A možno ani nie tak vyvrátiť, ako Ti skôr dať niekoľko rozumných dôvodov, prečo by ženy mali dať CrossFitu minimálne šancu. Páni, rozhodne nemusíte teraz hromadne zatvárať appky, v ktorých túto epizódu počúvate, pretože som presvedčený o tom, že aj Vy sa dozviete niekoľko zaujímavých faktov, ktoré môžete doma použiť ako argumenty pri presviedčaní svojich krajších a šikovnejších partneriek, že CrossFit im môže rozhodne viac prospieť ako ublížiť.

Korene CrossFitu siahajú do roku 2001 (stále počúvaš Fit či Nebyť, a nebude tomu inak), a odvtedy jeho popularita astronomicky narástla. V súčasnosti v 162 krajinách sveta existuje už viac ako 15 000 crossfitových gymov, a v nich viac ako 14 miliónov crossfiterov. Podľa štatistiky, ku ktorej sa dopracuješ cez link uvedený v popise tejto epizódy (https://www.livestrong.com/article/13730816-crossfit-statistics/) tvorí tento počet 50% mužov a 50% žien. Už tento fakt by Ti mohol napovedať, že všetky reči o tom ako CrossFit nie je vhodný pre ženy sú naozaj len rozprávkami bez šťastných koncov. A ak Ti to ešte naozaj nedošlo, tak áno minimálne polovicu crossfiterov na svete tvoria ženy.

Väčšina žien začne s CrossFitom s túžbou po zmene svojho zovňajšku, no až potom ako vyskúšali všetky možné a aj nemožné cvičenia, ktoré im zaručené výsledky nepriniesli. Paradoxom ich túžby po krajšom zovňajšku je podmienka “ale ja nechcem mať svaly”. Tá príde takmer vždy krátko po tom ako povedia, že chcú mať pevnejšie, silnejšie a funkčnejšie telo. Nuž milé dámy, zapamätajte si raz a navždy, že chcieť pevné telo bez svalov je ako chcieť otehotnieť z ducha svätého. Čím skôr tento predsudok zavrhnete, tým lepšie. Pre Vás. Svaly jednoducho k životu potrebujete, nie je to len čisto mužská doména a výsada. A rozhodne ňou nie je ani dvíhanie relatívne ťažkých váh, vysoká intenzita, a zdokonaľovanie sa v cvikoch, o ktorých ste možno teraz presvedčené, že by ste ich nikdy nezvládli. Zo skúsenosti viem, že práve ženy sú na tréningoch v zlepšovaní techniky a snahe v napredovaní ctižiadostivejšie a aj precíznejšie. A častokrát sa vďaka tomu zl

epšujú rýchlejšie ako muži. Samozrejme fakt, že sa môžu a dokážu počas tréningu vyrovnať v tréningovom nasadení mužom, je pre ne rozhodne silným motivačným faktorom, a aj preto nie som, a nikdy nebudem fanúšikom tréningov typu ladies fit, CrossFit pre ženy a všetko iné možné aj nemožné. Ženy treba ľúbiť, ženy treba rešpektovať a ženy hlavne netreba podceňovať. Aj preto u nás v gyme neexistuje pojem, a už vôbec nie cvik menom “ženské kliky”, tak ako neexistujú ženské drepy, ženské zhyby alebo ženský beh. Samozrejme vždy keď je to potrebné, sú jednotlivé cviky naškálované, inými slovami prispôsobené každému jednotlivcovi, no to sa deje bez ohľadu na jeho pohlavie, farbu pleti, vierovyznanie…a tak ďalej a tak ďalej.

No a prečo je CrossFit vhodný aj pre ženy?!

Pri dodržaní správnej techniky a pravidelnosti, má CrossFit rozhodne priaznivý vplyv na zdravie ľudí, ktorí sa mu venujú, a to bez rozdielu v pohlaví. Zlepšuje hustotu kostí, bazálny metabolizmus, zefektívňuje obehový a dýchací systém, zvyšuje silu a pružnosť svalov a napomáha k rýchlejšiemu spaľovaniu tukov. Keď si to rozmeníme na drobné, a vrátim sa hneď k prvému zdravotnému benefitu, ktorým je zvyšovanie hustoty kostí, spozornieť by mali práve ženy, ktoré majú menšie, ľahšie a krehkejšie kosti ako muži. Je všeobecne známe, že nízka hustota kostí vedie k ich lámaniu a k osteoporóze, a osteoporóza môže viesť k častejším zlomeninám u ľudí nad 50 rokov. Štatisticky ju utrpí jedna z dvoch žien, u mužov je to jeden zo štyroch. Takže pravidelný silový a kondičný tréning, akým CrossFit rozhodne je, je dokonalou prevenciou voči osteoporóze a rozhodne milé dámy prospeje hustote a pevnosti Vašich kostí.Na prvý pohľad to nemusí byť zrejmé, no silový tréning ovplyvňuje aj hladinu hormónov a telesný metabolizmus. CrossFit je sčasti silový program a tak je pochopiteľné, že u žien cvičiacich CrossFit dlhodobo dochádza k zvýšenej produkcii biologicky aktívneho rastového hormónu. Ten umožňuje telu zlepšiť metabolické funkcie a budovať svalovú hmotu. Nie, to neznamená, že sa žena mení na muža, alebo na čokoľvek iné. No veľmi zjednodušene povedané, pravidelným silovým tréningom je metabolizmus nútený fungovať správne a rýchlo.
Ženy majú v priemere o 11% viac tuku ako muži. Takže musia vynaložiť pri cvičení viac úsilia na to aby znížili percento tuku v tele, no a také vzpieranie je na to priam ideálny spôsob. Pri silovom tréningu je totiž úbytok svalov minimálny, resp. žiadny, pretože to, čo počas tréningu telo spaľuje je práve spomínaný tuk. Túto skutočnosť potvrdzuje aj článok z roku 2018 uverejnený v časopise “Nutrients”, v ktorom sa uvádza, že tzv. rezistenčný trénin

g (dvíhanie činiek, alebo iných bremien, kliky, wall bally…) zabraňuje strate svalov a zároveň znižuje tukovú hmotu. No a k tomu je CrossFit ako stvorený, pretože buduje svaly po celom tele, a čím viac svalov máme, tým menej tuku sa v tele nachádza, bez ohľadu na to, kde je uložený.

A hoci s pribúdajúcim vekom svalová hmota prirodzene ubúda, vďaka silovému tréningu môže byť tento úbytok naozaj minimálny, priam nulový. Tento typ tréningu zachováva a posilňuje Tvoju svalovú hmotu bez ohľadu na vek. Dokonca je vedecky dokázané, že pri

rovnakých cvikoch v rovnakom čase, môžu ženy dosiahnuť rovnaký nárast svalov ako muži. Štúdia, ktorú tiež nájdeš piloženú v popise k epizóde, vedená univerzitnými vedcami Johnom Porcarim a Paige Babiash, v ktorej testovali výkonnosť 16tich CrossFit atlétov, mužov a žien, v dvoch samostatných workoutoch, dokonca dokázala, že ženy dosahujú minimálne rovnakú a dokonca aj vyššiu úroveň aeróbnej kondície a podliehajú zraneniam menej ako muži. Čo je podľa autorov štúdie dôsledkom toho, že obratnosť a koordinačné schopnosti sa rozvíjajú u žien podstatne rýchlejšie ako u mužov.
Stačí keď sa zamyslíš nad tým ako komplikované Ti v crossfitových začiatkoch, pripadali angličáky. Ruky si robili čo chceli, absolútne nespolupracovali s nohami. No a teraz?! Zrazu je to pre Teba úplne prirodzený pohyb, pri ktorom sa síce stále silno zadýchaš, no už to pre Teba nie je taká tragédia ako kedysi. A prečo je budovanie svalovej hmoty, aeróbnej kondície a cvičenie funkčných pohybov tak dôležité aj pre Vás milé dámy? Pretože okrem toho, že zosilniete, budú Vaše telá pevnejšie, odolnejšie, obratnejšie a s krivkami, o ktorých sa Vám možno ani len nesnívalo.

Ženy, ktoré sa pravidelne venujú CrossFitu sú pozitívnym príkladom sily a krásy pre ostatné ženy, a pomáhajú im zmeniť pohľad na zaužívaný stereotyp ideálu ženskej krásy. Pretože či sa Vám to páči, alebo nie milé dámy, starodávna predstava o ideálne štíhlom ženskom tele je už našťastie zapadnutá prachom a pre väčšinu z Vás bola táto méta aj tak nereálna. Chvalabohu, lebo čo by to bol za svet keby ste, sme všetci vyzerali rovnako?! História a inak možno aj dejepis moje tvrdenie len potvrdzuje, pretože väčšina úspešných žien, dosiahla svoje úspechy vďaka svojej mentálnej a fyzickej sile, len minime z nich sa to podarilo vďaka kráse. Ženy jednoducho tiež potrebujú svaly. Navyše honba za ideálom krásy, častokrát vedie až k chorobnej posadnutosti a nezdravým poruchám tela. Vďaka CrossFitu sa ženské telo tvaruje prirodzene a svaly rastú zdravou formou a rovnomerne. Čo je pre ženy veľmi dôležité a inšpirujúce. Sociológ Heywood analyzoval telesné ideály športovkýň a tvrdí, že CrossFit prepisuje ideál krásy tým, že ho nahrádza silou, silná je nová krásna. Výsledkom toho je, že ženy dokážu naplno objaviť a využiť potenciál svojho tela a okrem spomínaného fyzična má blahodárny vplyv aj na ich mentálnu pohodu. Sú odvážnejšie, spokojnejšie a hlavne sebavedomejšie. A hoci na tréning nie vždy prídu ženy v ideálnom rozpoložení a nastavení, po ňom nastáva takmer vždy popoluška efekt, a niekedy doslova padám na zadok od údivu aké spokojné a a priam sebavedomím prekypujúce vychádzajú zo šatne, pripravené pobiť sa so všetkým čo im život prinesie.
CrossFit je pre všetkých, bez ohľadu na vek, farbu pleti, konfekčnú veľkosť alebo pohlavie. Tréning je vždy rovnaký pre všetkých, pre každého je však forma tréningu upravovaná podľa úrovne jeho fyzických schopností a možností. Týmto spôsobom poskytuje CrossFit rovnaké príležitosti a prístup pre mužov aj pre ženy. Dovolím si tvrdiť, že cvičenie v takomto prostredí je pre ženy obrovským emocionálnym povzbudením a môže im doslova zmeniť život. Ak si už čaru

CrossFitu podľahla, verím, že mi dáš za pravdu a moje slová budú pre Teba motiváciou do ďalších tréningov. Ak si rozhodnutá CrossFit minimálne vyskúšať, aj vďaka nášmu podcastu, urob tak čo najskôr. Nájdi si najbližší gym vo svojom okolí, alebo sa riaď recenziami, a ozvi sa im ešte dnes. Ak máš zo svojho štartu obavy, tak vedz, že v dobrom gyme Ťa nehodia len tak do vody, a všetko podstatné Ti na úvod vysvetlia a postarajú sa o to, aby bol Tvoj začiatok bezpečný a úspešný. Samozrejme v prípade, že máš nejaké zdravotné problémy, ktoré by mohli Tvoj tréning ovplyvniť, a naopak, poraď sa najprv so svojim lekárom a následne o nich určite povedz aj svojmu trénerovi. Pravidelný pohyb má totiž prispievať k zlepšeniu zdravia a kvality Tvojho života a nie naopak. Či už sa venujete CrossFitu alebo akémukoľvek inému športu. No výsledky a výhody CrossFitu, sú pri správnom tréningovom nastavení, jednoducho nespochybniteľné, takže mu smelo dajte šancu dámy a skôr či neskôr aj Vy zistíte, že “hard work, pays off”.

No a pomaly ale isto je “off” aj jedenásta epizóda podcastu Fit či Nebyť. Ďakujem Ti, bez rozdielu v pohlaví, za to, že si ju dopočúval, ďakujem za každé jedno zdieľanie, reakcie na jednotlivé časti a aj za každý jeden feedback.
Dopočutia o dva týždne.

Dopočutia nabudúce.

Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?

A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?