Vitaj pri prvej epizóde podcastu s názvom Fit či Nebyť. Ako to pri každej pilotnej časti býva zvykom, v jej úvode sa Ti pokúsim vysvetliť prečo tento podcast vôbec vznikol, o čom by chcel byť, o čom bude, a čo ním chcem(e), keďže nie vždy budem rečniť sám, vlastne v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti povedať, prípadne dosiahnuť.
Na počiatku bolo slovo, aj takto jednoducho by sa dal opísať prvotný nápad spraviť podcast o CrossFite. Bolo to slovo písané, a tým písaným slovom sa už niekoľko rokov, svojim nie vždy vyberavím spôsobom, čo je vždy otázkou vkusu, prihováram členom CrossFit Proton. Kde teda okrem role oznamovateľa zastávam aj rolu trénera. Tiež už niekoľko rokov. Pokusov o crossfitový podcast bolo v slovenských podcastových vodách už niekoľko, konkrétne si spomínam na 2. A oba tuším aj po dvoch epizódach skončili. Ale je možné, že sa mýlim, keďže ja osobne nie som veľký fanúšik podcastov. Šokujúce?!
Nemyslím si, na “šokujúce” témy si eěte budeš musieť počkať. Prečo teda ja a podcast? Prečo podcast a CrossFit? A prečo nie? Dôvodov je niekoľko. Tým prvým je nová osobná výzva. Pre muža tesne pred 40tkou by bolo možno jednoduchšie utopiť svoj žiaľ za mladými letami kúpou nového rýchleho auta, alebo si nájsť milenku, prípadne milenca v mladých letách, ale to dokáže každý. Podcasty nahráva len málokto, aj keď na druhej strane niekedy mám pocit, že aj hocikto, tak prečo to minimálne neskúsiť. Druhý dôvod je praktickosť, písať texty je fajn, ale nie každý má čas čítať, takže hovorené slovo by sa teoreticky mohlo dostať k väčšiemu počtu ľudí, minimálne z radov našich členov. Ak sa to dostane ďalej budem len rád, ak nie, nezbláznim sa z toho. Tretím, nemenej podstatným dôvodom, motiváciou tvoriť podcast je zvýšiť povedomie o CrossFite, tým, že o ňom budem hovoriť otvorene, jednoducho a hlavne na základe vlastných skúseností človeka, ktorý CrossFit už vyše desaťročie pravidelne cvičí a takmer desaťročie pravidelne trénuje. Pretože ma už unavuje počúvať reči samozvaných odborníkov na CrossFit, ktorí sa odvolávajú na skúseností svojich kamarátov a ich kamaratov a neviem koho ešte.
Pre mňa je CrossFit životným štýlom, hobby a prácou zároveň, žijem ným v podstate 24/7 a tak sa nemusím opierať o teórie typu jedna pani povedala. Prioritou tohto podcastu je dať pridanú hodnotu členom CrossFit Proton, ponúknuť im komplexnejší pohľad na CrossFit, ktorý väčšinou vnímajú len skrze tréningy. Ak nie si členom CrossFit Proton a náš podcast Ťa zaujme, bude to pre nás len plus. A kto vie, možno po niekoľkých epizódach dáš CrossFitu minimálne šancu. Veď ako sa hovorí v reklamách a postoch každého crossfitového gymu, nielen na Slovensku, CrossFit je pre každého. Ibaže by nebol…
Pokiaľ ide o fyzickú zvládnuteľnosť crossfitových tréningov, tak v každom dobrom gyme, kde pochopili metodológiu a podstatu CrossFitu, je CrossFit zvládnuteľný pre každého. Ak sa bavíme o dostupnosti crossfitových tréningov, tak s tým by mohli mať ľudia z menších miest trochu problém, keďže oficiálnych gymov nie je na Slovensku veľa. Presnejšie povedané, je ich 13, z toho 5 je v Braitslave, 2 sú v jej blízkom okolí, tri sú v okolí Žiliny, jeden v Trnave a na východe Slovenska nájdeš jeden jediný crossfitový gym priamo v Košiciach. Čo je z môjho pohľadu veľmi smutná bilancia, ktorá len zvýrazňuje moje tvrdenie, že CrossFit nie je pre každého. V tomto prípade nie je, pretože nie je pre každého dostupný. Čo nie je Tvoja chyba, no rozhodne je to Tvoja škoda.
CrossFit ale nemusí byť pre Teba, aj keď máš gym rovno pod oknami. Stačí keď Ti chýba trpezlivosť a očakávaš zázraky na počkanie. Tie sa v CrossFite nedejú a zlepšovanie sa, je skôr beh na dlhú trať ako šprint. Hoci zo začiatku bude Tvoj progres raketový, u niektorých cvikov Ti môže ich zvládnutie trvať aj roky. Obzvlášť ak ide o “double undre”, čo je cvik, pri ktorom skáčeš cez švihadlo tak, že na jeden výskok musíš švihadlo pretočiť popod nohy dvakrát. Je to pomerne jednoduchý cvik, no veľa ľudí ho ignoruje presne preto, že nemajú dostatočnú trpezlivosť, alebo sa majú príliš radi, keďže každé neúspešné švihnutie švihadlom dosť bolí a je to rozhodne menej príjemne ako keď Ťa niekto doma šľahá bičíkom, hoci rany na koži sú podobné.
A tu sa nepriamo dostávam k ďalšiemu dôvodu prečo CrossFit nie je pre každého, k prahu bolesti. Pokiaľ je Tvoj prah bolesti naozaj veľmi nízko a pri každom zakopnutí, alebo udretí sa utekáš na urgent, CrossFit nebude pre Teba tou pravou pohybovou aktivitou. Pri základoch gymnastiky a vzpierania, sa totiž udrieš alebo spadneš niekoľkokrát, aj keď si budeš dávať najväčší pozor na svete. Je to jednoducho súčasť tréningového procesu, a úlohou nás trénerov je túto súčasť minimalizovať. Avšak sto ľudí, sto chutí a sto rôznych zvládnutí základných pohybových vzorcov. Takže rátaj s tým, že občasným modrinám, alebo mozolom sa nevyhneš, a ak máš kvôli nim za každým utekať na pohotovosť, tak sa radšej doma zabal do bublinkovej fólie a CrossFitu sa vyhni oblúkom, no pamätaj, že žijeme len raz.
A presne ego môže byť rovnako rozhodujúcim faktorom, či je alebo nie je CrossFit pre Teba. Ak každé ráno vstávaš s pocitom, že si najkrajšia, najsilnejšia a najdokonalejšia ľudská bytosť na svete, tak sa Ti CrossFit zrejme páčiť nebude, pretože tam je Tvoja samozvaná dokonalosť každému ukradnutá, a skôr či neskôr sa dostaneš do situácie kedy budeš mať presne opačný pocit. Poväčšine také situácie zažívam už na Basic kurzoch, na ktoré sa z času na čas prihlásia fitness majstri svetla, ktorí roky cvičili s trénerom a snažia sa ohúriť všetkých navôkol svojimi vraj maximálkami na mŕtvy ťah, alebo back squat. Keď však príde reč na obyčajný air squat, čo je drep s vlastnou váhou, končia pokrčení ako krepový papier. A preto ak si chceš niečo dokazovať a urobiť niečo pre svoj dobrý pocit, cvič pred zrkadlom, ak chceš urobiť niečo pre svoje telo, daj CrossFitu šancu, ale ega, resp. ego radšej nechaj doma.
Problém s CrossFitovým tréningom môže u Teba nastať aj vtedy, ak si prílišný introvert, introvertka a nemáš vo svojej blízkosti rád priveľa ľudí. Čomu sa pri tréningoch vo väčšine gymov nevyhneš, keďže v 95% ide o skupinové tréningy. Pričom veľkosť skupiny je do veľkej miery určená veľkosťou priestoru gymu. Môže sa tak stať, že v jednom momente vedľa Teba cvičí 5, 8 alebo 15 ďalších spotených a udychčaných ľudí. A to nemusí byť po chuti každému. V tomto prípade však na CrossFit ako taký nemusíš hneď zanevrieť, pretože s CrossFitom môžeš začať aj individuálne, a počas týchto tréningov Ťa kvalitný tréner nielenže naučí základy CrossFitu, ale postupne Ťa pripraví aj na prechod na skupinové tréningy.
To sa mu ale zrejme nikdy nepodarí, ak si typ človeka, ktorý nie je zvyknutý na feedback, po našom spätnú väzbu, a konštruktívnu kritiku. Pretože tej sa Ti počas Tvojej crossfitovej kariéry dostane na tony, a niekedy je naozaj tažké prehrýzť to, že Ti niečo nejde tak ako si myslíš, respektíve očakávaš, že by Ti mohlo ísť. Správne technické vykonanie cvikov je alfou a omegou CrossFitu, malo by to tak byť v každom oficiálnom gyme. A tak aj každý dobrý tréner by na to mal počas tréningov brať ohľad a ľudí v gyme k tomu neustále nabádať. A to neunesie každý, no treba si vždy uvedomiť, že to robia pre Tvoje dobro a preto, aby si sa aj vďaka CrossFitu cítil/a zdravšie, silnejšie a sebavedomejšie.
No a s týmto posolstvom môžem moju panenskú epizódu asi aj uzavrieť, veď čo je horšie ako zbytočne dlhý a nudný podcast?! Názor či je, alebo nie je CrossFit pre každého si urob Ty sám, sama. Ak sa mu už nejaký ten mesiac, rok, možno roky venuješ, tak vieš, že je zvládnuteľný, len sa treba prehrýzť cez možno nie úplne pohodlné začiatky. Ak svoj začiatok s CrossFitom ešte len zvažuješ, tak si k veciam na cvičenie, pribal aj dostatok trpezlivosti, pretože to či je, alebo nie je CrossFit pre Teba nezistíš za týždeň.
A za týždeň sa nedočkáš ani ďalšej epizódy, pretože tá uzrie svetlo éteru najskôr o dva týždne, a to bez ohľadu na to, či sa Ti tá pilotná páčila, alebo áno. Rozhodne mi však daj vedieť svoje pocity a dojmy, a možno aj nápady na ďalšie epizódy.
Toto bola prvá epizóda Fit či Nebyť, podcastu o CrossFite a zdravom životnom štýle.
Dopočutia nabudúce.
Chceš zažiť najlepšiu hodinu tvojho dňa?
A okrem toho zlepšiť svoje zdravie, kondíciu, postavu a náladu?