Čas je relatívny, toľko si z fyziky pamätá asi každý. V praxi to znamená, že niekedy máš pocit, že jeden a ten istý moment raz trvá dlhšie, no inokedy zase oveľa kratšie, záleží len od toho ako ďaleko si od toho momentu vzdialený v priestore, pretože priestor je relatívny rovnako ako čas. Aby si sa ale totálne nevzdialil od tohto článku a ja od témy, tak prejdem radšej k podstate veci a ňou je snaha poukázať na to, že taký rok môže tiež trvať relatívne dlho, hoci pre každého je to v podstate 365 dní.
Pre priemerného väzňa odpykávajúceho si svoj trest v Ilave je rok určite synonymom večnosti, obzvlášť ak už počas prvého týždňa prišiel nešťastnou „náhodou“ o predné zuby a mydlo v sprche mu padá akosi pravidelne. Pre priemerného crossfitera je však predstava večnosti v súvislosti s jedným rokom len zbožným prianím. Pre neho je rok len obdobím medzi posledným a nasledujúcim Openom. Obdobím, ktoré je zo začiatku vždy plné odhodlania, veľkých plánov a stratégií meniacich sa postupom času na zúfalstvo a paniku, pretože ten rok nie je až taký dlhý ako sa na konci Openu zdá.
Dôkazom toho je aj fakt, že budúci Open už klope na dvere, resp. jednou nohou už prekročil ich prah, keďže prvý workout sa dozvieme už tento týždeň. Pre niekoho je však Open stále veľkou neznámou, pretože len tento rok nabral odvahu a prihlásil sa po prvýkrát.Čo môžeš od neho očakávať?! Aké to bude?! A čo Open vlastne je?! Vo všeobecnosti môžeš Open prirovnať k svojmu prvému sexu, tiež si sa naň určite tešil a teoreticky si bol pripravený na všetko, potom však prišiel deň D a Ty si zistil, že to až taká zábava nie je, že to možno občas zabolí, a že na to aby si si to naozaj užil je potrebná istá dávka skúseností a šikovnosti, hoci Ti tvrdili, že je to naozaj pre každého.
Open skutočne pre každého je, resp. výstižnejšie povedané, prihlásiť sa doň môže naozaj každý a len minulý rok tak urobilo približne 400 000 ľudí. Pre veľmi malé percento z toho obrovského počtu je Open v podstate prvou prekážkou na ceste ku CF Games, tou druhou sú CF Regionals, ktoré tento rok prešli veľkými zmenami, to si však v prípade záujmu naštuduj sám/a. Pre väčšinu prihlásených je Open prvým a aj posledným vrcholom ich CF sezóny, aj keď mnohí tomu uveria až po dvoch, troch workoutoch.
Apropo, keď už spomínam workouty, tak tých je dokopy päť a sú postupne oznamované týždeň po týždni, takže ak Ti robila problém fyzika zo začiatku článku, matiku by si mal v tomto prípade zvládnuť a minimálne sa dovtípiť, že celá táto paráda trvá päť týždňov. Preto by si mal na nasledujúcich päť víkendov zrušiť všetky frajerky, frajerov, odignorovať rodinné akcie, jednoducho zariadiť sa tak aby si mal víkendy voľné.
Pred oznámením prvého workoutu Ti FB a Instagram zaplavia silno motivačné statusy všetkých (ne)samozvaných atlétov o tom ako sú tento rok strašne pripravení na Open, a že ho zvládnu určite s väčším prehľadom ako ten minulý. Tak trošku im však uniká fakt, že päť workoutov nepozná vopred nikto, okrem pána Castra. Ak sa on rozhodne, tak sa môže veľmi ľahko stať, že prvým workoutom bude 10 minútový AMRAP double undrov a som veľmi zvedavý koľkí z „popredných“ crossfiterov mali taký wod zahrnutý vo svojej „poprednej“ príprave. Ale aby som im nekrivdil až príliš, tak samozrejme vďaka tomu, že crossfit je merateľný, dokážeme na základe čísel z posledných piatich Openov dostať zhruba približnú predstavu ako priemerný Open vyzerá.
Z hľadiska workoutov sa priprav na to, že Open workout trvá v priemere od 7 do 20 minút a z posledných 25tich wodov bolo 18 AMRAPov a 7 z nich bolo potrebné vykonať za čo najkratší čas. V dvanástich prípadoch sa workout skladal len z dvoch cvikov, „triplet“ sme za posledných päť rokov zažili šesťkrát, tzv.“ladder“ workouty boli štyri a v troch prípadoch išlo o „chipper“. Čo sa týka rozmanitosti cvikov, z ktorých sa jednotlivé workouty skladajú tak v porovnaní s partnerským životom bezzubého väzňa z úvodu článku, je to ako porovnať malú kytičku s rozkvitnutou letnou lúkou.
V reči čísel sa bavíme o množine 16tich cvikov, z ktorých sa najčastejšie objavujú snatche, thrustre, wall bally, TTB, CH2B zhyby, angličáky, muscle upy, cleany, mŕtve ťahy a double undre. Z času na čas sa objaví veslovanie, kliky v stojke a box jumpy a veľmi zriedkavo výpady alebo overhead drepy. Za to, že tomu tak bude aj tento rok však asi nikto ruku do ohňa nedá, obzvlášť nie po tom, ako sa Mr. Casto všetkým vysmial prostredníctvom videa, kde naznačil, že tento rok nám všetky zaužívané predstavy o Opene jednoducho rozbije.
Ako teda zvládnuť Open k svojej čo najväčšej spokojnosti?! Základný predpoklad je v samotnom slove „zvládnuť“. Zo spomínaného počtu 400 000 prihlásených v minuloročnej edícii Openu, dokončilo všetkých päť workoutov len 55% ľudí. A preto by si si mal ešte pred Openom vziať k srdcu slová Woodyho Alenna, ktorý tvrdí, že 80% úspechu je v tom, že sa vôbec ukážeš. Na to aby sa Ti podarilo ukázať sa päť týždňov po sebe musíš prekonať svoju psychiku a takzvané vlny mentálneho odporu, ktoré budú silnieť z týždňa na týždeň.
Prvý a druhý týždeň si budeš Open užívať, prežívať každý workout naplno, baviť sa o ňom so svojimi gym kamošmi, potom však príde wod, ktorý Ti svojim zložením absolútne nesadne, a Teba zrazu začne pobolievať ručička, nožička, očné viečka a vlasy, alebo sa objaví soplík, jednoducho čokoľvek čím si ospravedlníš svoju neúčasť. Je to predsa Tvoj (prvý) Open a v Tvojich očiach si hrdinom už len preto, že si sa dokázal prihlásiť, dokonca úplne sám, takže dva absolvované workouty úplne stačia, tretí a štvrtý môžeš pokojne vynechať, a na piaty opäť prídeš, pretože bude posledným, bude na ňom najviac ľudí, čo znamená, že sa tam bude veľa fotiť a Ty budeš mať veľa „insta materiálu“. Na Tvoje mylné chápanie Openu by si mal radšej, čo najskôr zabudnúť, pretože aj keď nie je jednoduché Open dokončiť, predsa len od roku 2015 je to o niečo jednoduchšie. Práve od tohto roku je ku každému workoutu vždy oznámená aj jeho „scaled“ verzia. To znamená, že Open môžeš dokončiť aj keď povedzme nevieš double undre a garantujem Ti, že po ňom budeš stonásobnú motiváciu sa ich konečne naučiť.
Openu by si sa mal zúčastniť v prvom rade kvôli sebe, motivácia do ďalších tréningov je len jedným z dôvodov, prečo by si nemal s prihlásením váhať ani minútu. Ďalším dôvodom je skutočnosť, že Open Ti pomôže odhaliť všetky Tvoje slabé stránky, fyzické a aj psychické a tiež pozdvihne úroveň Tvojho cvičenia na vyšší level. To však len za predpokladu, že do každého workoutu dáš zo seba naozaj všetko, niekedy úplne doslovne a zrejme budeš sám prekvapený, čo všetko Tvoje telo dokáže. Pomáhať Ti k tomu budú samozrejme aj výkony a povzbudzovanie ostatných ľudí z Tvojho gymu. Teda aspoň u nás v CF Proton to tak funguje.
Tak ako po minulé roky, aj počas tohto Openu sa budeme stretávať v sobotné popoludnia a v úžasnej atmosfére bude mať každý prihlásený člen možnosť ukázať, čo všetko dokázal za posledný rok natrénovať, resp. čo všetko by ešte natrénovať mal. Po súťažnej časti bude nasledovať tradičná poopenová afterka, ktorá okrem dobrého a zaslúženého jedla vytvára každý týždeň nových „odborníkov“ na Open workouty. Priestor dostane určite aj tipérska „mafia“ vedená donom MarKOwitchom, takže ak máš počas Openu chuť si trochu privyrobiť, určite tohto pána vyhľadaj a uzatvor s ním nejakú zaujímavú stávku. Na to aby si vyhral, Ti opäť bude stačiť sa len „ukázať“.
K motivácii navyše prispeje dozaista aj Spirit, nie ten, ktorý všetky ženy ľúbi, ale Spirit of the Open. Stane sa ním jeden z Vás, ktorý bude podľa našich subjektívne objektívnych názorov žiť Openom zo všetkých najviac a ako prejav našej náklonnosti dostane oblečenie od spoločnosti Powerwear. Sami uznáte, že sa je na čo tešiť a aj keď Open určite každého z nás zabolí, či už na tele alebo na duši, zabolí to menej ako keď Ti spadne mydlo v ilavskej väzenskej sprche, najmä prvýkrát. Preto si Open hlavne užite, vyhýbajte sa zraneniam a každý workout sa snažte odcvičiť akoby bol Vašim posledným, no a pri tom všetkom sa nezabudnite usmievať, lebo nikdy neviete kto Vás fotí!!!